Redukce podkožního tuku 2. díl

 

D I E T N Í   P O S T U P Y

 

1. Cyklování sacharidů, tzv. sacharidové vlny, nebo-li cyklická ketogenní dieta.

                Dieta spočívá ve snížení příjmu sacharidů pod polovinu dlouhodobého normálu s následným zvyšováním jejich příjmu o 10-15% denně do dosažení maximální dávky. V praxi to znamená, že nejprve navodíte v krvi nedostatek glukózy snížením množství příloh, tj. výrobky z obilovin, brambory, ovoce, sladkou a škrobnatou zeleninu, a nahradíte je zvýšeným příjmem bílkovin a listové zeleniny. Vhodná zelenina je špenát, salát, zelí, kapusta, z bílkovin libové maso, sojové maso, tvaroh a nízkotučné sýry, vejce, ryby (i tučné). V této fázi byste se měli dostat do stavu zvaného hypoglykémie, tzn. nedostatek glukózy v krvi. Ta se projevuje bolestí hlavy, pocitem únavy, podrážděností, obvykle (ne vždy) i pocitem hladu, zhoršenou tělesnou i duševní výkonností. U běžných osob postačuje snížení na 40 g sacharidů za den, u extrémně odolných jedinců vzdorujících hubnutí se musíte dostat pod 20 g, což již vyžaduje práci s tabulkami výživových hodnot potravin, nebo opravdu jen vejce, kuřecí nebo krůtí libové maso bez kůže, ryby, odtučněný tvaroh, špenát, hlávkový salát. Po navození hypoglykémie se v dalších dnech postupně příjem sacharidů navyšuje, aby se organismus nepřeladil do úsporného režimu, takže během 4-6 dnů se dostanete na běžnou porci příloh. To by však již přestala být redukční dieta, tak v následujícím dnu opět přílohy snížíte na minimum. Je potřeba se pravidelně vážit,  vždy ráno na lačno, a sledovat pokles hmotnosti. Pro potvrzení funkčnosti diety je vhodné pravidelně měřit obvody svalových partií a měřit tloušťku kožní řasy kaliperačními kleštěmi. Zpočátku postačí jeden "hladový" den se sníženým příjmem sacharidů a poté postupné zvyšování. Takto to může fungovat 2-4 týdny, poté se pokles hmotnosti zastaví a s ním i odbourávání tuků. Proto se v následujícím cyklu zařazují 2 hladové dny a 3-5 dnů s postupným zvyšováním příloh, čímž dojde k ošálení organismu a navození poklesu hmotnosti na další 2-4 týdny. Za limitní považuji zařazení 3 hladových dnů se 4 dny postupného zvyšování příloh. V tomto období se navíc budete přibližovat ke konci diety, jejíž optimální délka je 10-12 týdnů. Obvykle se dosahuje snížení hmotnosti o 3-8 kg za měsíc. U nesportujících obvykle 3-5 kg, u sportujících 5-12 kg. Záleží na metabolickém typu.

2. Ketogenní dieta ( bezsacharidová dieta)

                Tento postup se poměrně často uplatňoval kulturisty za minulého režimu. Ze stravy jsou úplně vyloučeny sacharidy a tělo se, po vyčerpání zásob jaterního glykogenu, přeladí do stavu nazývaného ketóza, kdy se jako zdroj energie využívají ketolátky acetacetát a betahydroxybutyrát. Po delší době praktikování této diety to s sebou přináší nepříjemný acetonový zápach z úst. Výhodou, i nevýhodou, je možnost konzumace tučného masa (krkovice, bůček, kachna), špeku, šlehačky a tučných mléčných výrobků, tučných ryb, vajec, uzenin, listové zeleniny, fazolových lusků, ořechů a rostlinných olejů, avokáda, mandlí a light nápojů. Zcela se vyloučí sacharidové a škrobnaté potraviny jako jsou rýže, luštěniny, těstoviny, brambory, ovoce, slazené nápoje, cukrářské výrobky a alkohol. Takto se postupuje 6 dnů a sedmý den je kompenzační a doplňujete sacharidy ze zdrojů, které jsou jinak zakázány a příjem tuků zcela vyloučíte. Touto manipulací dojde k nastartování metabolismu a obnově rychlosti uvolňování tuků do krevního řečiště. Tento postup je však poněkud drastický s ohledem na trávicí soustavu a možnosti vzniku žlučníkového záchvatu. Lze však postupovat "čistou" cestou, vybírat méně tučná masa, nezařazovat špek, uzeniny či šlehačku. Tuky - zdroj energie - lze doplňovat MCT olejem a lecithinem. Dále však je možné zachovat konzumaci celých vajec, tučných ryb, avokáda, listové zeleniny apod.     

3. Ketogenní sacharidová dieta

                Vychází z poznatků cyklické ketogenní diety. Postupuje se obdobným způsobem, jen se necyklují sacharidy ve vlnách, ale 6 dnů se přijímá nízký objem sacharidů, např. 100 g denně a sedmý den se příjem ztrojnásobí. Bylo zjištěno, že do úsporného režimu se tělo přeladí až po 14 dnech stálého a nízkého příjmu sacharidů. Proto je 6 dnů hladovění a sedmý den ošálení zvýšeným příjmem sacharidů vhodnou alternativou, jak tomu předejít. Dalším poznatkem je, že se nedostavují změny v psychice, jako při kolísavém příjmu sacharidů, což je u osob, které jsou citlivé na změny hladiny inzulínu přínosné. Dieta se lépe snáší, nedostavuje se pocit hladu, podrážděnost, ani snížení duševní a tělesné výkonnosti.

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem zboží?

Pokud potřebujete poradit s výběrem zboží, tak navštivte naši poradnu.

Navštívit poradnu