Prevence vzniku celulitidy

Pomerančová kůže je problémem mnoha žen i mužů. Byť se u mužů nevyskytuje tak často, resp. muži celulitidu příliš neřeší, dynamika vzniku tohoto kosmetického problému je u obou pohlaví téměř identická. Často by se mohlo zdát, že problém se týká pouze lidí s nadváhou, jenže celulitida se objevuje také u štíhlých lidí. Svou roli sehrává dědičnost i hormony.

Proč a jak celulitida vzniká?

            Vznik celulitidy je multifaktoriální. Na vině je nejenom vyšší množství podkožního tuku, ale také zhoršená funkce lymfatického systému a nedostatečná výživa kůže kolagenem. Především nedokonale fungující lymfatický systém neodvádí z podkoží toxické látky, které vznikly vinou špatného životního stylu. Tyto látky se zachytávají ve vazivových tkáních a vytváří kyselé prostředí. Drobné vazivové septy se vinou těchto kyselin a toxických látek stáhnou a spolu s tím dojde ke stažení podkoží, čímž vzniká prohlubeň budící dojem, že okolí vytváří hrbol na kůži. Čím větší je vrstva podkožního tuku, tím jsou prohlubně větší.

Celulitida a hormonální antikoncepce

            Ženská hormonální antikoncepce obsahuje ve vysokém množství estrogen. Estrogen je však antagonistou vitamínu E, který podporuje proudění krve tím, že krev způsobuje řidší. Estrogen krev zahušťuje a hustší krev pak hůře odplavuje toxické látky, které se udržují v podkoží a ve vazivových tkáních. Protikladně působí estrogen také na účinky vitamínu B6 - pyridoxinu, který je močopudný a odstraňuje vodu z podkoží. Výsledkem je zadržování vody v těle i s látkami, které mají být odplaveny.

Prevence vzniku celulitidy a způsoby odstranění

            Důležité je "rozproudit" lymfu, aby se tělo začalo zbavovat toxických látek z podkoží. Nutná je úprava pitného režimu, kdy každou hodinu je vhodné přijmout 2-3 dcl vody, čaje, džusu či zeleninové šťávy a toto množství přijímat postupně asi 15 - 20 minut, nikoliv najednou. Tento postupný příjem tekutin je důležitý z toho důvodu, aby se žaludek po vypití celého objemu tekutin naráz v důsledku prudké změny objemu neuzavřel a nazačal tekutinu trávit. Vnitřní orgány by tak nadále zůstaly bez tekutin. Celkový denní příjem tekutin by měl činit 2,5 - 3,5 l, z toho by polovina měla být tvořena čistou vodou. Z jídelníčku vyřaďte potraviny, které okyselují organismus. Především to je cukr a cukrářské výrobky, smažená jídla, výrobky z bílé mouky, mléko, káva, červené maso, máslo, těstoviny, alkohol a také cigarety. Ve stravě by mělo převládat ovoce (nejvíce k snídani), zelenina, zakysané mléčné výrobky, ryby, luštěniny, rýže, jáhly, amarant, pohanka apod. Ovoce konzumujte vždy syrové, zeleninu vždy tepelně upravenou! Struktura mnoha druhů zeleniny je totiž tvořena celulózovou mřížkou, na jejíž rozložení je nutný enzym celuláza. Tento enzym však umí vytvářet pouze hlemýždi. Tepelnou úpravou zeleniny zpřístupníte vitamíny v ní obsažené k jejich dalšímu využití. Správný pitný a stravovací režim kombinujte se sportem. Pohybem podpoříte funkci lymfy a zároveň odbouráte podkožní tuk. Pro podporu tvorby kolagenu v kůži užívejte pravidelně vitamín C a hydrolyzát kolagenu, který lze kombinovat s želatinou. Pro rychlejší odstranění kyselin z vazivových tkání pravidelně používejte rozpustné minerály v organické formě. Roztok těchto minerálů posouvá pH organismu k zásaditému prostředí a dochází k neutralizaci kyselin. Též je vhodné zařadit lymfodrenáže či kavitaci.

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem zboží?

Pokud potřebujete poradit s výběrem zboží, tak navštivte naši poradnu.

Navštívit poradnu