Echinacea a její účinky prokázané studiemi

Účinkuje proti nachlazení a chřipce, proti zánětům, k potlačování bolesti, migrén, snižování krevního cukru, mírnění úzkostí a ke zlepšování kvality kůže.

 

Echinacea je jedna z nejznámějších bylin, hned vedle ženšenu. Obě spojují až magické legendy o jejich účincích a obě jsou problematické z toho hlediska, že aktuální produkty s nimi často neplní to, co vychází ve výzkumech, protože neexistuje jejich standardizovaná kvalita.

Ženšen většinou není pravý a z kořene. U echinacey existuje devět druhů rostlin, navíc se dá používat kořeň, nať i květ. Nejprozkoumanější je Echinacea rosea (třapatka nachová), z níž vyrábíme náš produkt Immuno Complex, a používáme extra silným extrakt s vysokým 2% podílem kyseliny hydroskořicové (chicoric acid), která se ukazuje jako nejvýznamnější komponent.

Echinacea, kterou po staletí používali američtí indiáni, obsahuje dále kyselinu kávovou a kyselinu rozmarýnovou, alkamidy, fenolové kyseliny, flavonoidy a polyacetyleny. Jednotlivé komponenty mají různé zdravotní účinky pozorované ve výzkumech ve zkumavkách, na zvířatech i na lidech. Výsledky výzkumů se velmi liší v závislosti na typu a použité části rostliny u v závislosti na metodice. Nicméně díky meta-studiím, které zkoumaly statisticky soubory všech studií, víme poměrně přesně alespoň toto:

Imunita, nachlazení, chřipka a horní dýchací cesty
Řada studií potvrzuje, že echinacea pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcemi a viry, což umožňuje zotavit se rychleji i z případného onemocnění. Snižuje risk rozvoje běžného nachlazení o 55 % a snižuje délku onemocnění o jeden až jeden a půl dne.

Echinacea má prokazatelně solidní účinky na některé typy virů, co se týče běžného nachlazení však není úplně jasné, zda urychlení léčení je skutečně tak prokazatelné. Účinek se silný především u rhinovirů (způsobujících onemocnění horních cest dýchacích), herpes simplex (oparů) a chřipky (influenzy) typu A, B a C. Dochází k tomu díky inhibici (potlačení) hemaglutininu a neuraminidázy  záleží přitom právě na obsahu hydroxyskořicové kyseliny a době, kdy byl extrakt vystaven slunečnímu světlu.

Šest klinických studií prokázalo u 2458 pacientů, že 95 % z těch co užívali echinaceu měli snížené riziko opakujícího se zánětu horních cest dýchacích. Z tohoto důvodu se vyplatí užívat echinaceu preventivně.

Krevní cukr
U snižování krevního cukru bylo ve zkumavce prokázáno, že echinacea potlačuje hormony trávicí cukry, což snižuje množství cukru, který by se do dostával do krve. Znamená to i snížení rozvoje cukrovky II.typu. Jiný výzkum rovněž ukázal, že echinaceový extrakt umožňuje buňkám být více citlivé na inzulin, díky aktivaci PPAR-y receptoru. Fakticky totéž dělají některé léky na cukrovku. Tyto receptory umí odstraňovat z krve tuk, který je jinak rizikových faktorem při zvýšené inzulínové rezistenci.

Úzkost
Alkamidy, rozmarýzová a kávová kyselina z echinaceového extraktu zase mají vliv na redukci pocitů úzkosti, aniž by přitom docházelo k celkovému snížení aktivity organismu. Nejde přitom jen o subjektivní dojem. Vše bylo potvrzeno několika výzkumy na myších i lidech. Užívání echinacey vedlo po 15 dnech k výraznému snížení hormonu prolaktinu a zvýšení dopaminu pomocí stimulace L-DOPA.

Klouby
Další studie na myších přišly s tím, že echinacea pomáhá snižovat důležité zánětlivé markery a dokonce i problémy s pamětí spojené se zánětem. Další studie na starších lidech s kostní artritidou prokázala, že echinacea výrazně tlumí záněty, chronickou bolest a otoky. Pomáhala zároveň lidem, kteří špatně reagovali či nereagovali vůbec na klasické nesteroidní protizánětlivé (NSAIDS) léky.

Kůže
V testu ve zkumavce se prokázalo, že echinacea potlačila růst bakterie Propionivacterium, která je jedno z běžných příčin akné. V jiné studii deset zdravých lidí ve věku 25-40 let zaznamenali po užívání echinacey zlepšenou hydrataci kůže a redukci vrásek. Krémy s echinaceou rovněž ukázaly zlepšení symptomů ekzému a obnovení protektivní vnější vrstvy pokožky.

Vedlejší efekty
Mezi vedlejší efekty užívání echinacey patří vyrážky, štípání a svědění kůže, pocení, bolest žaludku, závratě a popadání dechu. Tyto efekty nicméně zaznamenávají hlavně lidé trpící alergiemi na různé květiny jako jsou sedmikrásky, chryzantémy, aksamitník/měsíček či ambrozie. Pro lidi trpící autoimunitními onemocněními, kteří navíc berou imunosupresivní léky, je braní echinacey nevýhodné.

Doporučení
Právě toto doporučení, že se echinacea oficiálně nesmí brát s léky potlačujícími imunitu, znamená vědecké potvrzení, že imunitu zvyšuje. Mějte pouze na paměti, že na různé lidi působí různé druhy a různé části echinacey rozdílně a účinky se dostaví nejdříve po dvou týdnech pravidelné užívání. Dávkování lze klasicky zvyšovat do prvních negativních příznaků (v žaludku a na kůži).

Naše nabídka

Pro náš produkt Immuno Complex jsme vycházeli z nejrozšířenějšího typu byliny a doplnili ji řadou dalších látek:
- Acerola je nejlepším přírodním zdrojem vitamínu C
- Zázvor je skvělý antioxidant a podporuje imunitu
- Kurkuma rovněž má antioxidační a imunitu podporující účinky, podporuje činnost jater a nervové soustavy
- Zelený čaj zlepšuje imunitu a činnost srdce
- Houba korálovec má širokospektrální účinky na lidský organismus
- Kyselina alfa-lipoová pomáhá játrům produkovat glutathion, který je nejsilnějším antioxidantem vůbec
- APP premix obsahuje astralagus, pravý ženšen a piperin, které zlepšují o desítky procent využitelnost vitamínů a aminokyselin

Výrobek Immuno Complex naleznete na www.obchod.body-test.cz či v sekci Obchod.