Energetické zásoby v těle a energický výdej

Kolik vlastně máme v těle uloženo energie a jak se jednotlivé energetické zásoby uvolňují a spalují při zátěži? A jaký typ zátěže spaluje tuk a jaký už svaly? Odpovědi jsou možná trochu překvapivé a pomůžou vám uvědomit si, že v biochemii neplatí jednoduché rovnice "kolik jsi spálil kalorií, tolik zhubneš tuku".

 

Základní látkou, která se energeticky uplatňuje při svalových stazích při silovém a rychlostním výkonu prvních 20 vteřin je adenosintrifosfát (ATP), který se ve svalu tvoří ze zásobního kreatinfosfátu (CP). Při následném svalovém výkonu se pro tvorbu ATP používá glukóza, glykogen, mastné kyseliny a aminokyseliny.

Teoretické zásoby těchto živin jsou u průměrného 70 kg člověka následující:

 • Jaterní glykogen 80 g
 • Svalový glykogen 400 g
 • Glukóza v krvi 10 g
 • Tuk 10500 g
 • Bílkoviny 12000 g

Na tomto místě je nutno vyslovit zásadní poučku pro laiky:

V biochemii tělesné zátěže nelze používat černobílé vidění a kupecké počty! Prakticky denně autor naráží na tento přístup, kdy si některý sportovec přečte reklamní tvrzení o nějakém výrobku patřičně komerčně upravené, nebo posuzuje informace zjednodušeným způsobem. V návaznosti na výše uvedené informace je tedy potřeba tyto černobílé počtáře nutno upozornit na následující:

Fyziologické a biochemické principy využívání energie v organismu:

 1. Jaterní glykogen organismus přednostně používá jako zdroj energie pro vnitřní orgány, nikoliv svaly.
 2. Zásoba glykogenu ve svalech se nesmí zcela spotřebovat, obvykle zůstává kolem 40 % glykogenu.
 3. Glukóza v krvi není podstatným zdrojem energie pro pracující svaly. Netvoří se ze svalového glykogenu při výkonu. Její dodávání formou sacharidů krátce před výkonem a při něm není energeticky významné, 75 kg sportovec je schopen oxidovat za hodinu pouze 9 g glukózy. Glukóza v krvi má význam pouze pro mozek a udržení zátěžové psychiky.
 4. Neexistuje sportovní výkon, kde by probíhala pouze výhradně aerobní práce.
 5. První hodinu sportovního výkonu prakticky probíhá pouze spalování glykogenu, nikoliv tuku. Takže hodina cvičení aerobiku není hodinou cvičení aerobiku pro pálení podkožního tuku, ale hodinou pálení svalového glykogenu.
 6. Posilovací "trénink na pálení tuku při tréninku" tuk nepálí. Mastné kyseliny uvolněné při cvičení do krve se použijí až po skončení výkonu v Coriho cyklu jako energetický zdroj při přeměně laktátu na glykogen.
 7. Při posilovacím tréninku i při jiných trénincích, kdy tepová frekvence byť i přerušovaně překračuje 130, po spálení disponibilního glykogenu následuje spalování svalových aminokyselin, nikoliv tuku.
 8. Tuku je pro výkon v organismu vždy dost.