Zvyšování testosteronu

Zvyšování výkonnosti je od roku 1935 ve znamení manipulace s testosteronem jako nejdůležitějším anabolickým hormonem. Testosteron byl zpočátku doporučován pouze pro silové sporty, ale v 60. létech minulého století byl objeven jeho efekt i na vytrvalost a regeneraci zásob svalového glykogenu.

 

Masový nárůst podávání testosteronu v 60. a 70. létech vedl v dopingovém seznamu k vytvoření kategorie zakázaných anabolických steroidů. Sportovci tedy začali hledat cesty, jak zvýšit účinnost testosteronu, který se tvoří v organismu mužů i žen.

Jednou z cest je omezení nebo zpomalení jeho přeměny na (z hlediska sportovního i zdravotního) nežádoucí látky, což je dihydrotestosteron (DHT) a estrogeny. Tvorbu DHT ovlivňuje enzym 5-alfa-reduktáza, přeměnu na estrogeny ovlivňuje enzym aromatáza. Látky potlačující aromatázu se označují antiaromatázy a vyrábějí se synteticky. Proto i ty se časem ocitly na dopingovém seznamu.

Jako možné řešení se sportovcům naskýtá možnost používat látky, které potlačují 5-alfa-reduktázu a aromatázu, ale nejsou uměle vyráběné, tedy se nedají odhalit a postihovat jako zavedené syntetické preparáty. Jednou z možností je používání některých hub nebo extraktů z nich, případně jejich kombinace. Základem je trojkombinace hub známých hlavně v Asii pod názvy Reishi + Shiitake + Maitake, jejichž vzájemná kombinace je výhodná a navzájem se zesiluje (synergizuje). Jejich používání v EU a ČR je legální, reishi a maitake jako doplňků stravy, shiitake je v ČR dokonce na seznamu jedlých hub.


Jaké jsou jejich účinky?Houba

Reishi

Snížení hladiny 5-alfa-reduktázy o 75 % a aromatázy o 40 %. Za další hlavní oblasti se považuje příznivé působení na astma, dýchání, psychiku. Příznivý vliv na neurastenii a spánek. Snižování cholesterolu, snižování tlaku, lepší krevní oběh, protizánětlivé účinky, příznivá pro játra i při hepatitidě.

Regenerace plicní tkáně, rozšiřování průdušek. Příznivé účinky na srdce, lepší prokrvení a okysličení. Podporuje rozšiřování vlásečnic, sníženou viskozitu krve (snížení agregace krevních destiček), menší spotřebu kyslíku. Zlepšení aerobního energetického metabolismu, podpora spalování tuků, omezení ukládání podkožního tuku. Snížená produkce kyseliny mléčné a volných radikálů.

Snižuje zvýšený krevní tlak, ale nesnižuje nízký nebo normální tlak. Normalizace metabolismu a činnosti orgánů. Vhodné při artritidě, migrénách, ekzémech. Obzvláště účinná proti rakovině spojené s činností hormonů (rakovina prostaty a prsu).

Shiitake

Podporuje účinnost reishi, výhodná kombinace. Za další významnou oblast působení se považuje srdce, tlumení potíží s AIDS, játra, nedostatky výživy, snižování cholesterolu až o 45%. Úprava krevního tlaku. Léčba a prevence akné. Snižuje nežádoucí účinky toxického působení léků proti rakovině. Vhodný doplněk redukčních diet a diabetické stravy. Podporuje svalovou regeneraci.


Maitake

U sportovců se uvádí podpora tvorby svalové hmoty bez tuku. Z uvedených hub má nejsilnější účinky na spalování podkožního tuku. Používá se proti rakovině a pro zvýšení imunity, udávají se ze všech hub nejsilnější účinky, může se kombinovat i s chemoterapií. Používá se i pro výrobu léčiv, nejen doplňků stravy.

Snižuje vysoký tlak, používá se pro detoxikaci organismu. Upravuje metabolismus sacharidů a podporuje spalování tuků, účinnost inzulínu (inzulinovou rezistenci), je vhodný při diabetu, používá se při redukčních dietách. Podporuje svalovou regeneraci po výkonu. Má antioxidační účinky. Doporučuje se pro zlepšení stavu žaludku a střev.

houba maitake

Co mají výše uvedené houby společného?

Obsahují jako hlavní účinné látky 1,3 a 1,6 beta-glukany (polysacharidy), a další biologicky aktivní látky specifické pro jednotlivé druhy. Hlavní všeobecný efekt je zvýšení imunity, adaptogenní působení, tonikum. Jsou prokázané účinky proti různým typů nádorů, omezení přísunu živin do rakovinných buněk, zesílení jejich apoptózy.

Vhodné při různých typech zánětů. Zvyšování tvorby imunoglobulinů, aktivace makrofágů, zvyšování tvorby interferonu, tvorba buněk typu B produkujících obranné protilátky. Antimikrobiální a antivirové účinky. Protizánětlivé a antiseptické účinky. Doporučují se při onemocnění AIDS a mononukleózou. Vhodné pro kuřáky a osoby vystavené toxickým vlivům a riziku ozáření. Podpora odbourávání alkoholu.

Zlepšení syntézy nukleových kyselin (lepší novotvorba bílkovin, tedy růst svalů). Příznivé účinky na kostní dřeň. Antioxidační účinky a zesilování tvorby superoxiddismutázy. Velmi vhodné kombinovat s vitamínem C.

Neobsahují lovastatin

O výše uvedených houbách nebylo publikováno, že by v nich byl zjištěn obsah lovastatinu jako v hlívě ústřičné (až 2,8 %). Lovastatin je látka, která poškozuje svalovou hmotu a u sportovců zmenšuje svalovou hmotu a výkonnost.

Dávkování uváděné v praxi:

Pro běžné základní dávkování jako adaptogenu se používá 100 mg extraktu denně (v 1 tabletě je 350 mg extraktu, stačí tedy půl tablety), pro náročnější potřebu zvýšené zátěže lze běžně používat 1 – 2 g extraktu denně (5 tablet odpovídá 1,75 g extraktu), při rakovině 6 g (17 tablet), v praxi někdy až mega dávky 20 g extraktu denně (odpovídá 57 tabletám).

Extrakty z reishi, maitake a shiitake jsou v nabídce našeho e-shopu ve skupině Zvyšování testosteronu. Jsou v tabletách kvůli přesnějšímu dávkování a snadnějšímu příjmu (mají typickou chuť, ne zrovna příjemnou). Nejedná se o tabletované drcené houby, ale o extrakty se standardizovaným obsahem polysacharidů. Drcené houby nejsou použity, protože buněčná stěna hub je tvořena chitinem, který lidský organismus nedokáže trávit a obsažené látky by nebyly využity.