JSTE NÁŠ DLOUHOLETÝ ZÁKAZNÍK? OBJEDNÁVAL JSTE NĚKOLIKRÁT V ROCE 2022-2023? ZAREGISTRUJTE SE A NAPIŠTE NÁM NA INFO@NUTRI-EXACT.CZ A ZÍSKEJTE SLEVU AŽ 5% NA VAŠE NÁKUPY (DLE HODNOTY VAŠICH OBJEDNÁVEK).

Forskolin - Návrat zakázané, extrémně účinné byliny

Forskolin byl několik let v Česku a EU povolený jako doplněk stravy. Potom zakázaný, protože se jevil jako příliš účinný a některým uživatelům potenciálně nebezpečný, což je ovšem každý bylinný extrakt. Nyní se oficiálně vrací. Podívejte se, co všechno umí a co už o něm bylo vědecky zjištěno.

 

Forskolin – Návrat zakázané, extrémně účinné byliny

Pokud chcete účinky forskolinu shrnout rychle, tak ve dvou bodech:
1) Pomáhá se spalováním tuku jako žádný jiný bylinný extrakt na trhu pomocí toho, že zvýší aktivitu thyroidních hormonů (štítné žlázy). Je mnohem účinnější než kofein, synefrin či yohimbin, a přitom nemá jejich nežádoucí vedlejší účinky.

2) Zvyšuje hladinu testo-steronu. Účinek přírodního forskolinu bývá srovnáván se syntetickým anabolickým steroidem oxandrolonem – tedy látkou, která umožňuje najednou hubnout, a přitom nabírat svaly. U obou je hubnoucí efekt je výraznější a nabírání svalů menší, nejedná se o monstrózní přírůstky. (Mimochodem, oxandrolon je jediný steroid, který rády užívají i ženy.) Forskolin, však na rozdíl od oxandrolonu není toxický pro játra, a protože není vázaný na androgenní receptory, jsou přírůstky svalové hmoty trvalejší. Díky tomu se forskolin ukazuje jako vhodná látka po skončení steroidové kůry, do tzv. fáze PCT (post-cycle therapy), společně například s látkami jako reishi, shiitake, maitake, tribulus nebo suma pfaffia či arachea. Obecně je výhodný i do diet, kdy nechcete ztrácet svaly, či po skončení diet, kdy chcete zabránit jo-jo efektu.

Má to pouze drobné háčky: nesmíte mít potíže se štítnou žlázou, se srdcem, ledvinami či játry, pak forskolin není pro vás.

Kde roste a jak ho využívá tradiční medicína a léčitelství

Než se dostaneme ke srovnávacím tabulkám a studiím, jen několik málo základních botanických informací. Forskolin (neboli též coleonol) je látka získávaná z byliny Coleus forskohlii (Plectranthus barbatus), pod lidovým názvem známé jako Africká kopřiva. Patří do podobné skupiny jako máta peprná a roste různě po světě, ve východní Africe, i po celé Asii, od Thajska po Nepál. V Indii ho v rámci tamní tradiční ajurvédské medicíny nazývají pašanabhedí, v čínské medicíně zase mao hou qiao rui hua.


V těchto medicínských školách ho využívají při léčení astmatu, lupénky, alergií, svalových křečí, nespavosti, případně proti ucpávání cév a očnímu glaukomu. V tomto článku se nebudeme pouštět do osvětlování alternativních léčitelských postupů a obecně nedoporučujeme žádnou bylinu naslepo zkoušet jako náhražku tradiční evropské medicíny. Zaměříme se tu hlavně na to, k čemu může forskolin sloužit pro sportovce a fitness životní styl.

Látka pro vědecké zkoumání

látkaForskolin je zároveň vědecky zkoumanou látkou. V biochemických pokusech se využívá pro zvýšení hladiny cyklického adenosin monofosfátu (cAMP) a umožňuje zkoumat fyziologii buněk, přesněji to, jak buňky šíří informace a signály v těle. Forskolin nejprve aktivuje enzym adenylátcyklázy, čímž zvýší nitrobuněčnou úroveň cAMP, jenž hraje roli sekundárního posla ve správné biologické odezvě na (primární posly) hormony a ostatní mimobuněčné signály.

Jinými slovy, forskolin umožňuje vědcům zjistit, jak fungují a na co reagují buňky. V současnosti je také intenzivně zkoumán kvůli svým potenciálním proti-rakovinotvorným a anti-diabetickým účinkům. Opět ale – nepoužívejte forskolin jako alternativní léčbu k moderní západní medicíně. I současní lékaři používají forskolin jen jako experimentální doplňkovou léčbu, nikoli hlavní medikament, a dosud nebylo nic oficiálně schváleno jako léčivo.

Několik skupinových studií

  • Během 12 týdnů zaznamenala testovaná skupina obézních mužů nárůst celkového testo-steronu v rozmezí 16.77 +/-33.77% oproti skupině, která brala placebo a pohybovala se v rozmezí 1.08 +/- 18.35%. Volný testo-steron se u skupiny užívající forskolin pohyboval v rozmezí 3, 47+/-8, 1 %. Použitá dávka byla 250 mg 10% forskolinu denně.
  • V 8-týdenní studii ženské testované subjekty shodily průměrně 4, 16 kg váhy, zatímco zaznamenaly vzrůst čisté svalové hmoty, aniž by prováděly posilovací trénink. Hladina krevního tlaku se u testovaných osob snížila na normální hodnotu.
  • Ve 12-týdenní studii smíšená skupina 50 mužů a žen zaznamenala bez silového tréninku 1, 78% zvýšení čisté svalové hmoty (v porovnání s 0, 2 % u placebo skupiny) a snížila tělesný tuk v průměru z 35, 8 % na 34 % (zatímco placebo skupina vykázala naopak zvýšení o 0, 2 %).

Srovnání oxandrolonu a forskolinu
Následující tabulka vychází z tohoto komerčního článku firmy Biotest (https://biotest.t-nation.com/products/carbolin-19), jenž, pochopitelně, můžete brát s rezervou, co se týče jeho tónu. Lidé ve studii užívali 500 mg (2x 250 mg) extraktu denně, což při 10% koncentraci činí 50 mg čisté látky denně.  

Studovaná látka

Oxandrolon

Forskolin

Délka trvání

12 týdnů

12 týdnů

Mg/Den

20

50

Kontrola placebem

Ano

Ano

Randomizováno

Ano

Ano

Dvojité zaslepení

Ano

Ano

Procento mužů

100 %

100 %

Výsledky studie

Oxandrolon

Forskolin

Změna v množství svalů

+ 3.9 libry

+ 8.2 libry

Změna v množství tuku

- 7.0 libry

- 9.9 libry

Jak je vidno, mírně zvýšená dávka forskolinu má lepší účinek než malé dávky oxandrolonu. Za 12 týdnů 3,7 kila svalů navrch a 4,5 kila tuku dolů je vynikající výsledek.


Podle výzkumníků můžete u forskolinu očekávat kromě zvýšeného přírůstku svalů a síly a snížení množství tuku také zlepšenou náladu a zvýšený pocit napumpování při tréninku.


Pomocí čeho pomáhá forskolin pálit tuk v těle

Jak již bylo uvedeno výše, forskolin aktivuje cAMP, který reguluje glukózu v krvi a úroveň tukového metabolismu. Zvýšená úroveň cAMP snižuje krevní tlak, zabraňuje krevním sraženinám, podporuje roztažení cév, zvyšuje ventilaci průdušek, a především zvyšuje vylučování thyroidních hormonů a urychluje lipolýzu (rozklad tuků).

Forskolin zvýší hladinu hormonu T3 ve svalech a energie uvolněná z tuku je potom použitá jako energie pro trénující svaly. Právě proto, že forskolin urychluje lipolýzu (uvolnění tuku z tukových buněk do krve), pomáhá pálit i onen „tvrdohlavý“, zbytkový tuk, který se obvykle špatně spaluje pouze cvičením a dietou. Aktivace cAMP je ono pomocné nakopnutí.

Některé studie o forskolinu udávají že celkový úbytek váhy není velký (úbytek tuku se vyváží nárůstem svalové a dokonce i kostní hmoty), nicméně oproti kontrolním skupinám s horšími výsledky, skupina užívající forskolin tělesnou váhu rozhodně nezvyšuje.

Co dělají jiné spalovače a čím je forskolin výhodný
Fitness bodyMezi vyznavači fitness životního stylu patří mezi oblíbené spalovače tuku tzv. termogenní stimulátory, které zrychlují metabolizmus, mírně zvyšují tělesnou teplotu a tím podporují zvýšený výdej energie a následné spalování tuku. Mezi nejznámější složky termogenních stimulátorů patří např. kofein nebo synefrin.

Společným rysem těchto spalovačů tuku je, že termogenního efektu je dosaženo prostřednictvím stimulace CNS (centrální nervová soustavy) a kůry nadledvinek (noradrenalin). Následně je podnícena na produkce cAMP, čímž dochází k aktivaci enzymu lipázy.
Negativní však je, že kvůli stimulaci CNS dochází ke známým nežádoucím vedlejším účinkům jako je třes, nevolnost, bolesti hlavy, zvýšení tlaku, následný rychlý nástup únavy, nebo dokonce různé srdeční dysfunkce.

Forskolin však stimuluje cAMP přímo, bez pomoci nervové soustavy, takže nemá klasické vedlejší účinky jiných „fat burnerů“.

Jak forskolin zvyšuje testo-steron a pomáhá budovat svaly:

Opět pomocí cAMP, vždyť jde o způsob, jak spolu komunikují buňky. Pokud se zvýší úroveň cAMP ve varlatech, napodobuje se tím aktivita luteinizačního hormonu, a to se přeloží do zvýšení produkce testo-steronu.

Podstatné přitom je, že zvýšená hladina cAMP v kosterních svalech vede ke zvýšené syntéze proteinů, což je posíleno ještě zvýšením testo-steronu, pokud se dostane do svalů. Takto působí forskolin na růst svalů hned dvojím způsobem. Podobně by podle některých výzkumů měl fungovat i cordyceps. Pro uklidnění ženských čtenářek, kterým jde primárně o pálení tuku – růst svalů u žen při užívání forskolinu nemůže být velký, protože při absenci varlat působí cAMP jenom ve svalech, což má slabší efekt.

Forskolin rovněž podle některých hypotéz může indukovat tvorbu enzymu CYP3A4 v játrech, což by teoreticky mělo vést ke zvýšenému testo-steronovému metabolismu jako celku. Dosud ale byl tento efekt potvrzen jenom na krysách.

Co jiného forskolin umí (klíčové pro uživatele steroidů)
V oběhovém systému forskolin inhibuje aktivitu krevních destiček, což vede ke snížení pravděpodobnosti vzniku krevních sraženin, zvyšuje sílu kontrakce srdečního svalu a tím zlepšuje srdeční funkci. Rovněž roztahuje a uvolňuje cévy, čímž přispívá ke snížení krevního tlaku (jedna studie potvrdila tento efekt u více než 75 % pacientů).

Vzhledem k tomu, že anabolické steroidy zvyšují srážlivost krve, zhoršují činnost srdce, způsobují křehnutí cév a ztenčení průtoku krve v důsledku ukládání cholesterolu do cév, jeví se forskolin jako ideální látka, která zmenšuje dopady anabolických steroidů. Samozřejmě nejde o žádný zázračný lék a povolenka k tomu dopovat. Pouze drobné info pro uživatele AAS, že tu existují i jiné pomocné byliny než tribulus, ostropestřec nebo reishi. 

Pro koho forskolin není vhodný

Coleus Forskohlii není klasicky doporučován malým dětem, těhotným a kojícím matkám, neboť tyto skupiny nelze eticky vědecky zkoumat ohledně potenciálně škodlivých efektů. Kdokoli má těžké (polycystické) onemocnění ledvin a jater, by si s forskolikem neměl zahrávat.

Pokud užíváte léky na krevní tlak, jako jsou beta-blokátory pak smí být Coleus Forskohli užíván pouze pod dohledem lékaře.  Podobně je tomu s léky snižující srážlivost krve opět je nutné vše konzultovat s lékaři.


Kdokoli trpí srdečními problémy typu tachykardie nebo arytmie, by se měl produktům s forkolinem vyhnout. Braní forskolinu zvláště vyšších dávek než 250-500 mg může způsobit rychlé nebo nepravidelné bušení srdce. Pokud tyto symptomy zaznamenáte, měli byste forkolin přestat užívat a navštívit svého lékaře. Několikatýdenní vysoké dávky forskolinu může poškodit činnost štítné žlázy – uživatelé, kteří takto experimentovali, popisují pocit, jako by jim někdo soustavně 24 hodin denně mírně svíral hrdlo.

Ideální dávkování je tedy první týden 250 mg 10% extraktu 1x denně a pak zvýšit případně na 250 mg 2x denně (ideálně ráno nalačno a půl hodiny před tréninkem nebo po něm). Vyšší dávky už jsou na individuální snášenlivosti.

Čím je speciální náš Forskolin Power Burn

ForskolinRozhodli jsme se udělat supersilný spalovač. Použili jsme 20% extrakt Coleu, čili už jedna kapsle obsahuje 50 mg čistého forskolinu. 2 kasple s 500 mg extraktu a 100 mg čistého forskolinu jsou opravdová formule 1 mezi spalovači.

Efekt je podpořený ještě přídavkem zeleného čaje a volné aminokyseliny tyrosin, která má povzbuzující účinek na psychiku. Jedná se tedy o extra silnou předtréninkovou kombinaci, případně způsob, jak začít den i bez kávy.

Najdete jej na našem eshopu v sekci "Doplňky redukčních diet".