Vitamín D – nově rehabilitovaný skvělý suplement

Vitamín D byl vždy považován za důležitý, ale zároveň se dlouhá léta jeho obsah v doplňcích stravy přísně kontroloval a omezoval. Předpokladem bylo, že se dá snadno předávkovat. V posledních letech se ale tento názor přehodnocuje. Lze  užívat mnohonásobně více a je mnohem účinnější, než se dosud vědělo.

 

Základní odborné informace k vitamínu D si můžete přečíst v tomto článku (Vše o vitamínech - 1. část). Zde uvádíme pouze pár resumé nejnovějších vědeckých výzkumů.

Prakticky se vitamínem D můžete nejlépe zásobit pomocí užívání vitamínových tablet nebo kapslí a zároveň užíváním sušených hovězích jater v tabletách. Riziko předávkování, a to spíše spolupřítomným vitamínem A (který bývá v multivitaminech i játrech) může nastat víceméně pouze u těhotných žen. V normální stravě je vitamín D obsažený v rybách (především tuku, oleji a játrech), dále pak ve vejcích a mléčných výrobcích (v tučných více).

Vitamín D a sportovci

09.07.2013, Department of Nutrition, Exercise and Health Science, Central Washington University, 400 E. University Way, Ellensburg, WA 98926, USA

Výzkum na výše uvedené univerzitě zjistil, že ve svalu existují receptory na vitamín D. Tedy se předpokládá, že vitamín D bude nějakým způsobem ovlivňovat sportovní výkon a bude nutno provést další výzkumy. Vzhledem k tomu, že 77 % americké populace má nedostatek vitamínu D, měli by si sportovci hlídat dostatečný příjem tohoto vitamínu.

Komentář

Situace v ČR asi lepší nebude. Protože mezi vitamíny existují složité vazby, je nejlepší řešit příjem vitamínu D formou multivitamínového doplňku, kde jsou zastoupeny všechny vitamíny, včetně vitamínu D. Vliv vitamínu D na svaly je oficiálně potvrzen i EU. Existuje rovněž i studie, že těhotné ženy užívající vitamín D rodí děti se silnějším svalovým výkonem.


Vitamín D a kardiovaskulární zdravízdravé srdce

12.07.2013, Výroční konference Evropské společnosti pro lidskou genetiku (ESHG)

Rozsáhlé genetické studie (35 studií, více než 155 tisíc osob) objasňují souvislost mezi vysokým krevním tlakem a nedostatkem vitamínu D. Příjem vitamínu D přímo snižuje riziko kardiovaskulárních potíží. Každé zvýšení příjmu vitamínu D o 10 % snížilo riziko vzniku hypertenze o 8,1 %.


Vitamín D – nejen kalcifikace kostí

12.07.2013, Univerzitní zdravotní centrum v Drážďanech publikovalo výzkum vlivu vitamínu D na kvalitu kostí.

Při nedostatku vitamínu D kosti jevily celkové známky zvýšeného stárnutí. Bylo zjištěno, že vitamín D ovlivňuje nejenom ukládání vápníku do kostí, ale také celkové příznivě ovlivňuje kvalitu proteinové složky kostí (kolagenu). Kromě toho vitamín D zvyšuje svalovou sílu, čímž zabraňuje pádu v důsledku svalové slabosti u seniorů a následným zlomeninám. Z toho důvodu se doporučuje dbát na příjem vitamínu D u starších osob a také v případě déletrvajících léčení na lůžku.


Vitamín D a mobilita starších osobMladá a starší žena

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, publikováno online před tiskem

Receptory na vitamín D na povrchu svalových buněk aktivují více než 300 genů. To ovlivňuje svalový výkon.

Celkový počet zkoumaných osob 1237. Výzkum ukázal, že u mladší sledované kategorie 55 – 65 let nedostatek vitamínu D způsobuje snížení mobility o 30 % ve sledovaných ukazatelích. U osob ve věku 65 – 88 let došlo ke snížení mobility o 56 % ve sledovaných ukazatelích. Sledované ukazatele mobility byly: chůze do schodů, oblékání a svlékání, sednutí na židli a zvednutí se, stříhání nehtů, nepřetržitá chůze 5 minut, schopnost používání veřejné dopravy.

Omezení pohyblivosti má za následek ještě menší pobyt na slunci a další snížení vitamínu D v organismu a následné zhoršení parametrů.

Komentář

Vitamín D raději doplňovat jako multivitamín s ohledem na vzájemnou vazbu vitamínů v metabolismu.